1.

הדי לאמאר הייתה בתם היחידה של שני יהודים בורגנים. אביה נולד בלבוב שבפולין ואמה בבודפסט שבהונגריה, וכחלק מניסיונם להתקדם כלכלית וחברתית התבוללו בני הזוג ואף העניקו לבתם את השמות האמצעיים הנוצריים אווה מריה.

הדי לאמר בת 7.

2.

השחקן, הבמאי והמפיק היהודי יליד אוסטריה מקס ריינהרדט – במקור מקסימיליאן גולדמן – הוא שגילה את כישרונה של לאמאר בסוף שנות העשרים. כמו לאמאר, גם ריינהרדט נולד למשפחה מתבוללת, בנה קריירה מפוארת בגרמניה ובאוסטריה, ונמלט מהנאצים ללונדון ומשם לארצות הברית.

מקס ריינהרדט

מקס ריינהרדט

3.

לפי האוטוביוגרפיה שלה, במהלך אחד מניסיונות ההימלטות שלה מבן זוגה הראשון פריץ מנדל הסתתרה הדי לאמאר במלון מפוקפק. כשהבינה כי מנדל הגיע למלון בעקבותיה וכי הוא מחפש אותה בין חדריו, היא התייחדה באחד מחדרי המלון עם גבר זר כדי שמנדל לא ייכנס גם הוא לחדר.

4.

שותפה של הדי לאמאר לגיוס איגרות מלחמה היה מלח בשם אדי רודס. הדי הייתה בוחרת ברודס מתוך הקהל כביכול באקראי, ומבטיחה לנשק אותו אם מספיק אנשים יקנו איגרות מלחמה, וכך גייסו כסף רב.

הדי לאמאר מגייסת אגרות מלחמה

הדי לאמאר מגייסת אגרות מלחמה

5.

הופעתה הראשונה של לאמאר על המסך הגדול בארה״ב עוררה ציפייה וסקרנות, שכן היא הייתה שחקנית אירופית ידועה שלא הייתה מוכרת באמריקה. באחד העיתונים נכתב כי בסצנה הראשונה שבה הופיעה יופייה המם את הקהל עד כי עצר את נשימתו.

יופי עוצר נשימה. הדי לאמאר בתחילת דרכה בהוליווד

יופי עוצר נשימה. הדי לאמאר בתחילת דרכה בהוליווד

6.

האוטוביוגרפיה של לאמאר כללה פרטים פרובוקטיביים רבים, ומעט לאחר שפורסמה הגישה לאמאר תביעה על סך עשרה מיליון דולר נגד המו"ל של הספר בטענה שפרטים אלה הומצאו על ידי סופר הצללים שכתב עמה את הספר ונוספו על ידו לספר ללא ידיעתה.

האוטוביוגרפיה של הדי לאמאר

האוטוביוגרפיה של הדי לאמאר

7.

בשנותיה האחרונות הסתגרה לאמאר בביתה, חרדה לפרטיותה. היא כמעט לא יצאה מהבית ולא הזמינה אליה אורחים, ושמרה על קשר עם חבריה ואפילו עם ילדיה בעיקר באמצעות הטלפון שבו דיברה מדי יום שש שעות ואף יותר.

8.

הדי לאמאר נישאה שש פעמים במהלך חייה, אולם רוב השנים חייתה בגפה. כל נישואיה היו כושלים ונמשכו שנים בודדות בלבד. נישואיה לבן זוגה החמישי – הווארד לי, איל נפט מטקסס – האריכו ימים יותר מהאחרים: הם נמשכו שבע שנים.

הדי לאמאר רוקדת עם בעלה השישי, לואיס בואי, 1964. Getty Images

הדי לאמאר רוקדת עם בעלה השישי, לואיס בואי, 1964.
Getty Images

9.

המחזה ׳תדר מקפץ׳ (Frequency Hopping) שהועלה בניו יורק ב־2008 הציג את סיפור המצאתם של הדי לאמאר וג׳ורג׳ אנת׳יל. המחזה זכה להערכת המבקרים וקיבל את פרס STAGE היוקרתי על התסריט המקורי.

10.

בתשעה בנובמבר 2015 ציינו בגוגל 101 שנה להולדתה של הדי לאמאר באמצעות עיצוב ׳דודל׳ מיוחד שהוקדש לחייה ולפועלה.