ציורו של רמברנדט המכונה 'הכלה היהודייה' מציג זוג שזהותו לא ידועה – כלה וחתן בלבוש מסוגנן. האם הזוג הטרי היה באמת יהודי?

רמברנדט ון ריין, הכלה היהודייה, שמן על בד, 1667.

ייתכן שראיתם את התמונה הזו בעבר – אחרי הכל, מדובר בתמונה ידועה של צייר מפורסם – רמברנדט ון ריין (1606-1669). אם אכן ראיתם את התמונה הזו פעם, סביר להניח ששמתם לב לשם המעניין שלה. אך האמנם הגבר והאישה שבציור היו יהודים? האם היו בכלל בני זוג? גם אם כן, מדוע צייר רמברנדט יהודים?

חשוב לציין שרמברנדט עצמו לא העניק לציור את שמו. אמנם כבר בתחילת המאה ה-19 הציור היה ידוע בשם 'הכלה היהודייה', והדעות חלוקות בשאלה מי הראשון שהעניק לו שם זה, אולם אין ספק שהשם ניתן לציור הרבה אחרי מותו של רמברנדט. נראה כי הסיבה לייחוס היהודי של התמונה היא שהיה ידוע כי רמברנדט שהשתמש לציוריו בדוגמנים ובדוגמניות מקרב הקהילה היהודית של אמסטרדם. השיער האדום של הכלה נחשב בעיני אירופים רבים למאפיין יהודי אתני, והאישה עונדת טבעת על האצבע המורה של יד ימין, כפי שהיה מקובל אצל נשים יהודיות נשואות.

אולם לא כולם הסכימו לזיהוי הזה. היסטוריונים אחדים טענו כי בני הזוג שבציור הם אב ובתו, ואחרים סברו שרמברנדט צייר ביצירה זו דמויות תנ"כיות כלשהן. ידו של הגבר המונחת על חזה האישה בלבלה מומחים רבים, והיו שרצו להסביר אותה באמצעות ציטוטים מהתנ"ך. אלא שנראה כי כל הדיונים האלה שוליים, שכן – כפי שכתב הביוגרף של רמברנדט כריסטופר ווייט – יצירה זו היא אחד הביטויים הגדולים ביותר בתולדות האמנות לאהבה רוחנית וגשמית.

רמברנדט וון ריין, דיוקן עצמי, 1659

גלריה לדוגמה

[ngg_images gallery_ids="5" display_type="photocrati-nextgen_basic_slideshow" cycle_effect="fade" cycle_interval="5" show_slideshow_link="0" width=100 width_unit=%]